вівторок, 27 лютого 2024 р.

Цікавинка



В українському народному костюмі втілилася історична доля народу, його культура і традиції. Національний одяг зберігає в собі особливості різних культурних епох, тому він є одним з найважливіших історичних джерел вивчення культурних особливостей українського народу.


Велике значення в українському жіночому костюмі відводилося прикрасам. Так, поверх вишиванки одягали намисто або буси. Кількість і розмір намистин безпосередньо говорили про фінансове становище родини.
Святковий жіночий костюм відрізнявся від повсякденного якістю тканини, розмаїттям кольорів і візерунків. У святкові дні дівчата одягали на голову вінок, а на шию якомога більше різнокольорових прикрас.

Українці користувались трьома різновидами такого одягу:
1) Повсякденні без малюнків - запаски;
2) Дерги - це три зшиті довгі полотнища, що утворюють собою смугу триметрової тканини в ширину і до трьох чвертей в довжину. Вони охоплювали корпуси жінок ззаду і підв'язувалися поясом. Так як дерги вважалися повсякденним одягом, їх шили з чорних або нефарбованих тканин, без прикрас.
3) Святкове вбрання з великими клітинами - плахти.



Запаски відрізнялися від смик тим, що у їх верхніх кутів були тасьми, що зав'язуються на талії. Звичайно носилися дві запаски, частіше різних кольорів. Однією прикривалося тіло ззаду, інший, що надівається спереду, користувалися як фартуха. Запаски виробляли з якісних і тонких вовняних і однотонних тканин. Вони були синіми, зеленими, а також червоними.
Плахти як святковий одяг виготовляється з тканин з картатим орнаментом. Вони вишивалися вручну. Відомі вовняні або шовкові плахти. У ранні періоди плахти шилися із золотих і срібних видів парчі.

Немає коментарів:

Дописати коментар

 Вітаю всіх на своєму блозі!  Тематикою є український національний одяг, що зачаровує як колись, так і зараз. Тут ви зможете ознайомитися із...